Evo ovako je bilo na otvorenju izložbe “Županija u jednom danu” 24. siječnja 2015. u prepunoj galeriji Principj prisutne je pozdravio predsjednik Fotosaveza Primorsko-goranske županije, Borislav Božić te u nekoliko rečenica opisao dvogodišnji rad Saveza. Selektorica izložbe povjesničarka umjetnosti i likovna kritičarka gospođa Branka Arh obrazložila je kriterije odabira fotografija za izložbu te umjetničku dimenziju pohvaljenih i nagrađenih autora. U ime Primorsko-goranske županije prisutne je pozdravio pročelnik Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu gospodin Valerij Jurešić i uručio nagrade slavodobitnicima.

FOTOGRAFIJA JE ČUVAR TVOGA IDENTITETA
Fotosavez Primorsko-goranske županije vodi se temeljnom idejom svoga osnivanja, a to je da angažira što više fotografskih autora te samoga lokalnog stanovništva u snimanju i dokumentiranju prirodne i kulturne baštine ovoga područja. U tom duhu organizirano je niz projekata koje provodimo u kontinuitetu. U dvije godine postojanja već imamo fotografsku zbirku od nekoliko tisuća fotografija koje su dio memorije ljudi i prostora Primorsko-goranske županije. Jedan od projekata koji provodimo dva puta godišnje (proljeće i jesen) je Županija u jednom danu. U 2014. godini snimanje je bilo 27. travnja i 26. listopada te je ukupno sudjelovao 101 autor sa 601 fotografijom.
Ozbiljnost našega rada je i u angažiranju priznatih kulturnih radnika i stručnjaka iz područja likovne umjetnosti. Za selekciju ove izložbe angažirana je gospođa Branka Arh, povjesničarka umjetnosti i likovna kritičarka iz Rijeke.
Hvala svim autorima na sudjelovanju, a posebne čestitke nagrađenim i pohvaljenim.
Predsjednik Fotosaveza Primorsko-goranske županije:
Borislav Božić, prof.

U nastavku je tekst i obrazloženje gospođe Arh.
Izložba fotografija na temu Županija u jednom danu rezultirala je vrijednim stvaralačkim dosezima, fotografijama koje svjedoče zajedničku fascinaciju primorsko-goranskim prostorom, čuvaju pamćenje na poneke nesvakidašnje trenutke života, pokazuju koliko je važno podržavanje i razvijanje stvaralačkog duha i odnosa prema sredini u kojoj se živi. Trebalo je reagirati u trenutku, prepoznati i odabrati kadar, usmjeriti objektiv na najzanimljiviju situaciju, registrirati ne samo formu nego i poruku i stav.
Na natječaj se prijavio 101 autor s ukupno 601 fotografijom. U strogoj selekciji za izložbu je odabrano 66 fotografija. Nagrađeni su najuvjerljiviji.
Prva nagrada dodijeljena je Elmi Dujić za intimistički, lirski i subjektivni prizor, za sjajnu fotografiju s motivom prirode zarobljene snijegom i ledom; druga nagrada dodijeljena je Darku Ivoševiću za vizualno čitku fotografiju koja afirmira čovjeka, pokret, snagu i optimizam u živom, ritmičnom i koloristički razigranom prizoru grupe ljudi na samom početku utrke kroz središte grada Rijeke; treća nagrada dodijeljena je Draganu Nišleru za čisti, minimalistički sažeti i artistički definirani prikaz mosta s pomno razrađenim odnosima svijetlog i tamnog.
Za originalno, provokativno i zrelo kreativno promišljanje fotografije i za autentične fotografske komentare života i prostora Primorsko-goranske županije diplome su dobili: Miro Dežulović, Vladimir Major i Ana Bajek.
Za zanimljive interpretacije odraza stvarnosti i estetsko gledanje predmetne stvarnosti pohvaljuju se: Zoran Uzelac, Edi Ilić, Lea Grgurić, Jelena Ljubotina i Darko Mohar.
Branka Arh

IZLOŽBA ŽUPANIJA U JEDNOM DANU